Hızlı Randevu 0 532 492 41 57

Hoşgeldiniz. Bugün

Gebze' de Pedagog Psikolog ve Aile ve Evlilik Danışmanı İhtiyaçlarınız Çok Yakın Profesyonel yardım hizmetlerinden yararlanmak için lütfen bize ulaşınız.

foto

Çocukların Cinsel İstismarı

Ana Sayfa » Makaleler » Çocuk Psikolojisi » Çocukların Cinsel İstismarı

Çocuklara karşı yapılan cinsel saldırı bir yetişkinin veya çocuktan daha büyük bir kişinin çocuk üzerindeki gücünü ve otoritesini kullanarak veya çocuğun güven ve saygısından yararlanarak, çocuğu cinsel ilişkiye zorlaması demektir. Çocukların cinsel istismarı yasal açıdan suçtur ve inanılması güç olmakla birlikte bu suçun her toplumda da işlendiği görülmektedir.

Yanlış İnançlar…
Yakın bir zamana kadar, çocukların cinsel istismarından hemen hemen hiç söz edilmezdi. Toplumun bu suskunluğu nedeniyle sorun hakkında bazı yanlış inançların olduğu da görülmektedir. Çoğunlukla çocuklara karşı yapılan cinsel saldırıların çocuğun tanımadığı veya hasta veya “sapık” kişiler tarafından yapıldığı inancı yaygındır. Bir başka yaygın inanç da, çocuk cinsel istismarı kurbanlarının genellikle genç kızlar olduğu ve bu tür cinsel istismarın yalnız ” fakir” ve “sorunları” olan aileleri etkilediği inancıdır.

Gerçekler..
Çocukların cinsel istismarı ile ilgili gerçekler ise olayların %85’inde çocukların akrabaları, aileyi tanıyan kimseler veya çocuğun tanıdığı ve güvendiği kişilerin saldırısına hedef olduğunu göstermektedir. Saldırganlar, genellikle normal erkekler ve bazen de kadınlardır. Saldırganlar, genellikle evli ve iş sahibi olan kişilerdir. Saldırganlar, kurbanlarını her yaştaki kız ve erkek çocuklar, hatta bebekler arasından seçmektedir. Saldırganlar, “çocuğa karşı olan sevgimi gösteriyordum”, “karım gebeydi”, “karım cinsel ilişkiden hoşlanmıyordu “, “suçlu çocuktur, o beni kışkırttı” gibisinden bahanelerle kendilerini haklı çıkarmaya çalışırlar. Ancak, çocuklara karşı cinsel istismarda bulunmak hiç bir özürün arkasına saklanabilecek bir şey değildir.

Çocuğa Nasıl Davranılmalı ?
Çocuğunun cinsel istismara uğradığını öğrenmek kişinin hayatını altüst eder; fakat ne kadar öfkelenseniz veya şok geçirseniz de, çocuğun iyiliği için sakin olmaya ve çocuğu yatıştırmaya çalışın. Çocuğa tekrar tekrar, onun bu olayda hiç bir suçu olmadığını söyleyin.

Belirtiler Neler Olabilir ?
Çocuğun cinsel saldırıya uğradığı bazen olabilecek bazı belirtilerden anlaşılabilir:
Çocuk çekingenleşir yaşından beklenmeyen cinsel davranışlar gösterir; cinsel organlarının etrafında sancıdan, kaşıntıdan ve zedelenmeden şikayet eder; okula gitmek istemez, okulda başarısız olmaya başlar; cinsel oyunlar oynar veya cinsel resimler yapar.
Çocukların cinsel istismara uğradığı bazı ailelerde, çocuğun ve diğer aile bireylerinin sanki hiç bir şey olmamış gibi davranmalarının en iyi davranış olduğuna inanılsa da, sorumluluk sahibi olan büyükler, olay karşısında harekete geçmezlerse; saldırgan, çocuğu veya diğer çocukları istismara devam eder. Cinsel saldırı hakkında yapılan araştırmalar, büyüklerin olaya tepki göstererek çocukları korumasından çocukların yararlandığını göstermektedir.

Danışmanlık
Saldırıya uğrayan çocukların, özel eğitim görmüş bir danışmanla görüşmesi de yararlı olabilir. Ailenin cinsel saldırı hakkında yabancılarla konuşması çok güç olsa da, saldırı nedeniyle çocuklarda bazı sorunların olabileceğini bilmek önemlidir. Bu sorunlar arasında, çocukların başkalarına güven duymakta zorluk çekmelerini veya sanki suçlu kendileriymiş gibi kendilerine kötü gözle bakmalarını sayabiliriz. Danışmanlık bu sorunların giderilmesinde yararlı olabilir. Gizlilik kuralı uyarınca, danışmanla konuştuğunuz konuların dışarı çıkarılmayacağını unutmayınız.Bir önceki yazımız olan Öğrencilerde Motivasyon Eksikliğinin Giderilmesi başlıklı makalemizde motivasyon nasıl yükselir ve öğrenci motivasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.26 Aralık 2016

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Facebook'ta Biz

  • Çocuğunuzun Gelişimini Değerlendirdiniz mi?

    gelişim-degerlerdirme 6. aydan başlayarak her çocuğun yılda en az bir kere gelişim değerlendirme yapılmasının, ortaya çıkabilecek bozuklukların önüne geçeceğini biliyor musunuz? Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

  • Son Eklenen Makaleler