Hızlı Randevu 0 532 492 41 57

Hoşgeldiniz. Bugün

Gebze' de Pedagog Psikolog ve Aile ve Evlilik Danışmanı İhtiyaçlarınız Çok Yakın Profesyonel yardım hizmetlerinden yararlanmak için lütfen bize ulaşınız.

foto

Çocuk ve Hayvan Sevgisi

Ana Sayfa » Özel Günler » Çocuk ve Hayvan Sevgisi

Minik Dostlarımız ve Çocuklar

4 Ekim hayvanları koruma günü olarak ilan edilmiştir. Hayvan sevgisini çocukluktan beri aşılayan aileler çocuklarının gelişimi açısından da olumlu bir değişim olduğunu fark ederler. Hayvanlar aslında çocukların oyun arkadaşlarıdır. Bazı zamanlarda koruyucuları bile olmaktadır. İçgüdüsel olarak yaptıkları davranışlarla birçok çocuğun hayatlarını kurtarmış ve onlara gözetmenlik yapmışlardır. Bugünün önemini çocuklara anlatmak, gelecek nesillerinde hayvanlara yaklaşımı etkileyecektir. Araştırma sonuçları, evcil hayvan besleyen kişilerin evcil hayvan beslemeyenlere oranla psikolojik durumlarının daha iyi olduğunu, fiziksel olarak daha sağlıklı, olumsuz duygularla daha kolay baş ettiklerini, disiplinli ve dışa dönük olup, kendilerini daha az yalnız hissettiklerini göstermektedir. Evcil hayvan ile büyüyen çocuklar, büyümeyenlere oranla daha fazla kendi benliğine saygı göstermektedir. Evde evcil hayvanın bakımı ile ilgili görev paylaşımlarına çocuğun katılması, bu katılımın kabul edilmesi ve ödüllendirilmesi önemlidir. Çocuklara hayvan bakımı konusunda yaşına uygun görevler yüklenmesi ve bu görevleri çocuğun başarı ile tamamlamasına izin verilmesi, çocuğun kendini daha yetkin hissetmesine yardımcı olarak, onların özsaygı ve özgüven gelişimine katkı sağlamaktadır.
Hayvan beslemek, çocuğun kendi kararlarını verme becerisine katkı sağlamaktadır. Özellikle çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde evcil hayvanı olan çocukların yaş itibariyle hayvanın bakımı ile ilgili konularda daha fazla sorumluluk alması, onların özerklik kazanımını desteklemektedir. Evde evcil hayvan ile büyüyen çocuklarda sosyal becerilerde olumlu gelişmelere görülmektedir. Hayvanlar tedavi aracı olarak da karşımıza çıkmaktadır. Birçok rahatsızlığın tedavisine yardımcı olmaktadırlar. Hayvan destekli tedavilerin çocuklarda; hiperaktivite ve dikkat eksikliği, otizm, konuşma ve öğrenme güçlüğü, serebral palsi, kardiyolojik sorunlar, ağrı, psikiyatrik sorunlar, gelişim geriliği ve kanser gibi rahatsızlıklarda kullanılır. Araştırma sonuçlarına göre de bu rahatsızlıkların tedavisinde pozitif etkileri olmaktadır.
Bize sadece yardım etmeye çalışan dostlarımızı koruma ve sevme konusunda çocuklarımızı eğitmek önemli sorumluluklarımızdan biridir.

Sevgi paylaşıldıkça çoğalır.


Bir önceki yazımız olan Cumhuriyet Bayramı ve Çocuk başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

10 Şubat 2021

İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Facebook'ta Biz

  • Çocuğunuzun Gelişimini Değerlendirdiniz mi?

    gelişim-degerlerdirme 6. aydan başlayarak her çocuğun yılda en az bir kere gelişim değerlendirme yapılmasının, ortaya çıkabilecek bozuklukların önüne geçeceğini biliyor musunuz? Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

  • Son Eklenen Makaleler